Deutz-Fahr Agrotron 210
Äldre traktorer
6-cylindrig direktinsprutad dieselmootor med turbo. Levererad i 0 ex. tom 0406


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Deutz-Fahr |
| Modell | Agrotron 210 |
| Pris | 1 061 000 |
| Priset avser år | 2004 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 155 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 865 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 380 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig direktinsprutad dieselmootor med turbo. Levererad i 0 ex. tom 0406 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 120 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 105,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 124 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 4 |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad sexväxlad xäxellåda och 4-stegs powershift samt kopplingsfris fram/back |
| Växellåda namn | Synkroniserad sexväxlad xäxellåda och 4-stegs powershift samt kopplingsfris fram/back |
| Växlar Fram | 0.4-0.4-0.5-0.6-0.7-0.8-1.0-1.2-1.1-1.3-1.6-1.9-1.6-2.4-2.8-3.1-3.7-4.4-5.3-5.6-6.7-8.0-9.6-9.0-10.7-12.9-15.4-13.5-16.2-19.4-23.2-18.5-22.2-26.7-32.0-28.4-34.0-40.8-40.8 |
| Växlar Bak | Lika som fram |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 8,41 |
| Vikt, kg | 8410 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3420 kg |
| Bakvikt, kg | 4990 kg |
| Total längd, millimeter | 5130 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2449 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3225 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 085 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 874 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 880 |
| Vändradie, millimeter | 6700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 510 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 6,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 520/70x34 |
| Däck bak | 620/70x42 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 18 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 105 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 11 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2003 |
| Sista försäljningsår | 2004 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 28 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |