Deutz-Fahr Agrotron 105
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 9 ex. tom 0406


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Deutz-Fahr |
| Modell | Agrotron 105 |
| Pris | 513 000 |
| Priset avser år | 2004 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 87 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 050 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 417 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 19:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 101 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 180 |
| Bränslepump | 21 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 9 ex. tom 0406 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 609 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 600 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 62,20 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 83 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 2 alt. 4 |
| Transmission | |
| Transmission | Synk. fyrväxlad växellåda med mekanisk hög/låg och 3-stegs powershift, kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Synk. fyrväxlad växellåda med mekanisk hög/låg och 3-stegs powershift, kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 1.7-2.0-2.4-2.7-3.2-3.9-4.5-5.4-6.4-6.0-7.2-8.7-7.9-9.5-11.4-12.8-15.4-18.4-21.2-25.4-30.0-28.6-34.3-40.0 |
| Växlar Bak | 2.0-3.2-5.4-7.2-9.5-15.3-25.4-34.2 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,71 |
| Vikt, kg | 4710 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1660 kg |
| Bakvikt, kg | 3050 kg |
| Total längd, millimeter | 4367 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2256 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2804 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 647 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 600 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 500 |
| Vändradie, millimeter | 4950 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 520 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,95 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x24 |
| Däck bak | 18.4x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 14 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 72 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 3x0.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2004 |
| Sista försäljningsår | 2004 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 17 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |