Deutz-Fahr Agroplus 70
Äldre traktorer
4-cylindrig luftkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Deutz-Fahr |
| Modell | Agroplus 70 |
| Pris | 262 000 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 52 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 270 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 18.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 102 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 65 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 90 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig luftkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 656 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 29,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 48 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad gruppväxellåda alt 3-stegs Power Shift |
| Växellåda namn | Synkroniserad gruppväxellåda alt 3-stegs Power Shift |
| Växlar Fram | 1.3-1.5-1.8-2.2-2.6-3.1-3.6-4.4-5.1-6.1-7.0-8.4-10.0-12.0-14.4-17.3-20.0-24.1-28.0-33.5 |
| Växlar Bak | 1.9-2.6-3.8-5.3-7.4-10.2-14.6-20.9-29.2-40.0 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,10 |
| Vikt, kg | 3100 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1305 kg |
| Bakvikt, kg | 1795 kg |
| Total längd, millimeter | 3965 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1970 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2455 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 242 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 440 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 500 |
| Vändradie, millimeter | 3800 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 380 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,80 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 320/70x24 |
| Däck bak | 480/70x30 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 11 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 41 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 41 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1997 |
| Sista försäljningsår | 2000 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |