Deutz-Fahr Agroplus 410
Äldre traktorer
SDF 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo/intercooler. Tier III


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Deutz-Fahr |
| Modell | Agroplus 410 |
| Pris | 375 000 |
| Priset avser år | 2011 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 63 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 345 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | - |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 100 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | SDF 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo/intercooler. Tier III |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 36,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | - |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | 3 dubbelverkande |
| Transmission | |
| Transmission | 45/45 5-växlar i 3-grupper med 3-stegs Power Shift |
| Växellåda namn | Power Shift med ECO-Speed |
| Växlar Fram | 0.20-0,25-0,30-0,30-0,36-043-0,44-0,53-0,65-0,65-0,78-0,95-0,96-1,16-1,40 1,29-1,55-1,88-1,89-2,26-2,74-2,80-3,36-4,08-4,13-4,95-6,00-6,09-7,31-8,86 7,11-8,54-10,35-10,4-12,5-15,1-15,4-18,5-22,4-22,7-27,3-33,0-33,6-40,0-48,4 |
| Växlar Bak | 0.20-0,25-0,30-0,30-0,36-043-0,44-0,53-0,65-0,65-0,78-0,95-0,96-1,16-1,40 1,29-1,55-1,88-1,89-2,26-2,74-2,80-3,36-4,08-4,13-4,95-6,00-6,09-7,31-8,86 7,11-8,54-10,35-10,4-12,5-15,1-15,4-18,5-22,4-22,7-27,3-33,0-33,6-40,0-48,4 |
| Koppling | Hydraulisk torrkoppling |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 75 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 2 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,41 |
| Vikt, kg | 3410 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1440 kg |
| Bakvikt, kg | 1970 kg |
| Total längd, millimeter | 4125 millimeter |
| Total bredd, millimeter | millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2460 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 230 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 460 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 400 |
| Vändradie, millimeter | 3900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 398 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 320/70R24 |
| Däck bak | 480/70R30 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | - |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | - |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2009 |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |