Deutz DX-140A
Veterantraktorer
6-cylindrig luftkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo, hytt med värme, defroster


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Deutz |
| Modell | DX-140A |
| Pris | 156 500 |
| Priset avser år | 1978 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 92 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 481 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 15.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 102 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 150 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig luftkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo, hytt med värme, defroster |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | - |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 920 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 53,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 58 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 178 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk helsynkroniserad växellåda med hydr snabbväxel |
| Växellåda namn | Mekanisk helsynkroniserad växellåda med hydr snabbväxel |
| Växlar Fram | 2.3-2.9-3.3-4.1-4.5-5.7-6.2-7.9-3.9-4.9-5.5-6.8-7.5-9.4-10.5-13.1-8.5-10.6-11.9-14.9-16.4-20.6-22.8-30.0 |
| Växlar Bak | 4.0-5.1-5.7-7.1-7.8-9.8-10.9-13.6 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,98 |
| Vikt, kg | 5980 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2390 kg |
| Bakvikt, kg | 3590 kg |
| Total längd, millimeter | 4716 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2370 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2728 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 826 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 800 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 600 |
| Vändradie, millimeter | 6340 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 502 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 6,34 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x28/6 |
| Däck bak | 18.4x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 16 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 75 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 9 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.0 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 33 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1978 |
| Sista försäljningsår | 1980 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |