Deutz 9006 A
Veterantraktorer
6-cylindrig luftkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Skyddshytt med inklädsel och värme.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Deutz |
| Modell | 9006 A |
| Pris | 57 200 |
| Priset avser år | 1968 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 35 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 326 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 120 |
| Bränslepump | 38 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig luftkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Skyddshytt med inklädsel och värme. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 120 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 250 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 34,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 39,70 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda med 16 växlar framåt och 7 bakåt alt. med 12 växlar framåt och 5 bakåt, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda med 16 växlar framåt och 7 bakåt alt. med 12 växlar framåt och 5 bakåt, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 0.9-1.1-1.4-1.8-2.2-2.8-3.4-4.4-5.3-6.9-8.2-10.6-13.1-16.9-20.7-26.7 |
| Växlar Bak | 1.1-1.8-2.8-4.4-6.9-10.6-16.9 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,20 |
| Vikt, kg | 4200 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2100 kg |
| Bakvikt, kg | 2100 kg |
| Total längd, millimeter | 4210 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2090 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2500 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 550 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 644 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 640 |
| Vändradie, millimeter | 5000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 335 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 12.5 x 20/6 |
| Däck bak | 18.4/15 x 34/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 45 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 7 |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 35 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1968 |
| Sista försäljningsår | 1970 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |