Deutz 7207 C
Veterantraktorer
4-cyl luftkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster, 4WD. Lev i 143 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Deutz |
| Modell | 7207 C |
| Pris | 134 690 |
| Priset avser år | 1981 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 51 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 242 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 450 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 90 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl luftkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster, 4WD. Lev i 143 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 025 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 170 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 25,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 39,60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 450 |
| Hydraulpump oljetryck | 20 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek delsynkroniserad växellåda, differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek delsynkroniserad växellåda, differentialspärr |
| Växlar Fram | 2.1-3.3-4.6-6.8-5.1-8.0-11.2-16.4-9.4-14.6-20.5-30.0 |
| Växlar Bak | 6.9-10.7-15.0-22.0 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | - |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,59 |
| Vikt, kg | 3590 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1430 kg |
| Bakvikt, kg | 2160 kg |
| Total längd, millimeter | 4019 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2065 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2695 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 410 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 500 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 420 |
| Vändradie, millimeter | 5900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 430 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.2x24/6 |
| Däck bak | 13.6x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 38 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 27 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1981 |
| Sista försäljningsår | 1984 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |