Deutz 7207
Veterantraktorer
4-cylindrig luftkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, hytt med värme, defroster, taklucka, handgas och fotgas


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Deutz |
| Modell | 7207 |
| Pris | 93 430 |
| Priset avser år | 1980 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 53 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 242 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 92 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig luftkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, hytt med värme, defroster, taklucka, handgas och fotgas |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | - |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 025 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 170 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 22,70 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 40 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 204 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk delsynkroniserad växellåda |
| Växellåda namn | Mekanisk delsynkroniserad växellåda |
| Växlar Fram | 2.1-3.3-4.6-6.8-5.1-8.0-11.2-16.4-9.4-14.6-20.5-30.0 |
| Växlar Bak | 6.9-10.7-15.0-22.0 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | - |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,23 |
| Vikt, kg | 3230 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1120 kg |
| Bakvikt, kg | 2110 kg |
| Total längd, millimeter | 3944 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2065 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2695 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 414 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 480 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 420 |
| Vändradie, millimeter | 4100 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 580 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,10 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x18/6 |
| Däck bak | 13.6x38/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 36 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 30 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1980 |
| Sista försäljningsår | 1981 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |