Deutz 5206 A
Veterantraktorer
3-cylindrig luftkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, hytt med värme defroster, taklucka, handgas och fotgas


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Deutz |
| Modell | 5206 A |
| Pris | - |
| Priset avser år | |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 36 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 181 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 70 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig luftkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, hytt med värme defroster, taklucka, handgas och fotgas |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 070 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 18,65 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 27 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 172 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda |
| Växlar Fram | 2.3-3.6-5.3-6.8-8.9-10.8-15.7-26.5 |
| Växlar Bak | 2.6-4.1-6.0-10.1 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 10 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,00 |
| Vikt, kg | 2995 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1200 kg |
| Bakvikt, kg | 1795 kg |
| Total längd, millimeter | 3470 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1660 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2390 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 060 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 370 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 320 |
| Vändradie, millimeter | 4600 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 310 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,60 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.2x24 |
| Däck bak | 13.6x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 18 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 3 |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 25 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1975 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |