David Brown 996
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Hytt med värme defroster, plant golv och dammfilter.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | David Brown |
| Modell | 996 |
| Pris | 54 000 |
| Priset avser år | 1976 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 38 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 800 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 221 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 68 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Hytt med värme defroster, plant golv och dammfilter. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 800 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 18,91 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 28,20 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 137 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Delsynkroniserad växellåda med 12 växlar fram och 4 bak varav 8 fram är synkroniserade. |
| Växellåda namn | Delsynkroniserad växellåda med 12 växlar fram och 4 bak varav 8 fram är synkroniserade. |
| Växlar Fram | 1.8-2.9-3.5-4.5-5.0-5.8-7.4-8.9-10.0-12.8-14.8-25.6 |
| Växlar Bak | 2.9-5.8-7.4-14.7 |
| Koppling | 1+2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,73 |
| Vikt, kg | 2730 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 900 kg |
| Bakvikt, kg | 1830 kg |
| Total längd, millimeter | 3320 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1880 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2730 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 080 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 320 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 420 |
| Vändradie, millimeter | 3600 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 400 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,60 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x16/6 |
| Däck bak | 13.6-12x38/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 23 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.9 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 23 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1976 |
| Sista försäljningsår | 1981 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit-Röd |
| Kylsystem | 13 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |