David Brown 885
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | David Brown |
| Modell | 885 |
| Pris | 27 250 |
| Priset avser år | 1972 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 32 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 268 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 174 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 48 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 800 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 15,35 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 28,20 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 17 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek delsynkroniserad växellåda |
| Växellåda namn | Mek delsynkroniserad växellåda |
| Växlar Fram | 1.8-3.0-3.6-4.6-5.2-6.0-7.7-9.2-10.3-13.2-15.3-27.0 |
| Växlar Bak | 3.0-5.9-7.6-15.2 |
| Koppling | 1 och 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | - |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,35 |
| Vikt, kg | 2355 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 755 kg |
| Bakvikt, kg | 1600 kg |
| Total längd, millimeter | 3040 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1780 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2590 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 960 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 320 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 330 |
| Vändradie, millimeter | 3470 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 420 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,47 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x16/6 |
| Däck bak | 12.4/11x32/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 6 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 22 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 22,70 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1972 |
| Sista försäljningsår | 1981 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit |
| Kylsystem | 8 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |