David Brown 770 Selectamatic
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, störtbåge alt med inklädse.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | David Brown |
| Modell | 770 Selectamatic |
| Pris | 15 300 |
| Priset avser år | 1966 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 24 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 138 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17:0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 36 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, störtbåge alt med inklädse. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 600 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | 8,85 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 23 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 14 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek växellåda, differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek växellåda, differentialspärr |
| Växlar Fram | 1.4-2.4-3.2-3.6-4.3-4.3-5.3-6.0-8.1-9.8-11.0-13.5-24.8 |
| Växlar Bak | 2.3-5.3-6.0-13.4 |
| Koppling | 1 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | - |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 1,78 |
| Vikt, kg | 1785 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 680 kg |
| Bakvikt, kg | 1105 kg |
| Total längd, millimeter | 3250 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1630 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2100 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 910 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 220 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 220 |
| Vändradie, millimeter | 3280 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 420 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,28 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 6.00x16 |
| Däck bak | 12.4/11x28 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 6 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 23 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 23 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1966 |
| Sista försäljningsår | 1970 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit |
| Kylsystem | 9 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |