Claas Xerion 3800 TRAC
Veterantraktorer
Xerion 3800 TRAC har en 6-cylindrig direktinsprutad "steg III" Caterpillarmotor med turbo/intercooler. 3800 TRAC kan styras med både fram och bakaxel varför sig eller tillsammans


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Claas |
| Modell | Xerion 3800 TRAC |
| Pris | 2 215 700 |
| Priset avser år | 2011 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 253 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 1 620 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 8,80 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | - |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 620 |
| Bränslepump | 17 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Xerion 3800 TRAC har en 6-cylindrig direktinsprutad "steg III" Caterpillarmotor med turbo/intercooler. 3800 TRAC kan styras med både fram och bakaxel varför sig eller tillsammans |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | - |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | III |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 117,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 190 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | - |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 5 st |
| Transmission | |
| Transmission | steglös CVT transmission |
| Växellåda namn | ZF Eccom 3.5 steglös CVT transmission |
| Växlar Fram | 0,0-40,0 |
| Växlar Bak | 0,0-40,0 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 76 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 2 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 12,70 |
| Vikt, kg | 12700 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 6731 kg |
| Bakvikt, kg | 5269 kg |
| Total längd, millimeter | 6630 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2490 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3720 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 300 |
| Spårvidd fram, millimeter | - |
| Spårvidd bak, millimeter | - |
| Vändradie, millimeter | 12000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | - |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 1 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 650/85 R 38 |
| Däck bak | 650/85 R 38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | - |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | - |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 130 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |