Claas Celtis 456 RC
Äldre traktorer
Celtis 456 RC har en 4-cylindrig direktinsprutad "steg II" DPS motor med turbo. Celtis 456 RC finns med 2 olika hytt alternativ Normalprofil hyttak, höjd: 2704mm * Lågprofil hyttak, höjd: 2556mm RC = Economic spec. RA = Endast störtbåge Celtis 456 RA med Plattform och fällbar störtbåge (Ej i Sverige)


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Claas |
| Modell | Celtis 456 RC |
| Pris | - |
| Priset avser år | 0 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 75 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 390 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 4,53 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 000 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 96 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 145 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Celtis 456 RC har en 4-cylindrig direktinsprutad "steg II" DPS motor med turbo. Celtis 456 RC finns med 2 olika hytt alternativ Normalprofil hyttak, höjd: 2704mm * Lågprofil hyttak, höjd: 2556mm RC = Economic spec. RA = Endast störtbåge Celtis 456 RA med Plattform och fällbar störtbåge (Ej i Sverige) |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 111 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 118 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 46,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 000 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | 3 st |
| Transmission | |
| Transmission | 20 x 20 |
| Växellåda namn | Växellåda med 2-stegs mekanisk hög & låg och mekanisk fram / backväxel |
| Växlar Fram | A1-1,84 A2-2,24 A3-2,65 A4-3,21 A5-3,74 A6-4,52 A7- 5,26 A8-6,36 A9-7,40 A10-8,96 B1-8,00 B2-9,68 B3-11,46 B4-13,86 B5-16,14 B6-19,53 B7-22,73 B8-27,50 B9-34,18 B10-41,34 |
| Växlar Bak | A1-1,84 A2-2,24 A3-2,65 A4-3,21 A5-3,74 A6-4,52 A7- 5,26 A8-6,36 A9-7,40 A10-8,96 B1-8,00 B2-9,68 B3-11,46 B4-13,86 B5-16,14 B6-19,53 B7-22,73 B8-27,50 B9-34,18 B10-41,34 |
| Koppling | 2/3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 3 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 73 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 2 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,67 |
| Vikt, kg | 4670 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2520 kg |
| Bakvikt, kg | 2150 kg |
| Total längd, millimeter | 3964 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1910 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2704 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 489 |
| Spårvidd fram, millimeter | - |
| Spårvidd bak, millimeter | - |
| Vändradie, millimeter | 4300 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 515 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,30 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6 R 28 |
| Däck bak | 16.9 R 38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 18 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 60 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2007 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |