Claas Axion 820 CMATIC
Veterantraktorer
Axion 820 har en 6-cylindrig direktinsprutad Common-Rail "steg III" DPS motor med turbo/intercooler. Traktorna har den helt steglösa Cmatic växellådan


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Claas |
| Modell | Axion 820 CMATIC |
| Pris | 1 112 400 |
| Priset avser år | 2011 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 135 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 895 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17,0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 6,79 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 4,20 |
| Generator | 175 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 377 |
| Bränslepump | 6 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Axion 820 har en 6-cylindrig direktinsprutad Common-Rail "steg III" DPS motor med turbo/intercooler. Traktorna har den helt steglösa Cmatic växellådan |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 890 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 930 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | III |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 94,60 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 110 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 3-5st |
| Transmission | |
| Transmission | Steglös 0,05-40 km/h |
| Växellåda namn | Cmatic steglös växellåda med Revershift hydralisk fram och back |
| Växlar Fram | Steglös 0,05-40 km/h |
| Växlar Bak | Steglös 0,05-40 km/h |
| Koppling | - |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 74 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 3 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,15 |
| Vikt, kg | 7148 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3717 kg |
| Bakvikt, kg | 3431 kg |
| Total längd, millimeter | 5665 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2670 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3153 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 985 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 968 |
| Spårvidd bak, millimeter | - |
| Vändradie, millimeter | 5150 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 564 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,15 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65 R 30 |
| Däck bak | 650/65 R 42 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 20 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | - |
| Oljemängd framaxel, Liter | 12 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 27 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |