Claas Arion 430 CIS
Äldre traktorer
Arion 430 CIS har en 4-cylindrig direktinsprutad Common-Rail "steg III" DPS motor med turbo/intercooler. Arion 430 CIS har en max effekt på 88 kw samt en Boosteffekt på 95 kw


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Claas |
| Modell | Arion 430 CIS |
| Pris | 584 000 |
| Priset avser år | 2011 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 88 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 495 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 17.0 : 1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 4,53 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 175 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Arion 430 CIS har en 4-cylindrig direktinsprutad Common-Rail "steg III" DPS motor med turbo/intercooler. Arion 430 CIS har en max effekt på 88 kw samt en Boosteffekt på 95 kw |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 980 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 65,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 98 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | - |
| Hydraulpump oljetryck | 195 |
| Yttre hydrauluttag | 2-4st |
| Transmission | |
| Transmission | 16 x 16 |
| Växellåda namn | QUADRASHIFT med QUADRACTIV 4 powershiftsteg i 4 autogrupper med REVERSHIFT hydralisk fram och back |
| Växlar Fram | A1-2,17 A2-2,67 A3-3,25 A4-4,00 B1-5,14 B2-6,33 B3-7,72 B4-9,46 C1-10,45 C2-12,85 C3-15,67 C4-19,27 D1-24,10 D2-29,64 D3-36,14 D4-41,92 |
| Växlar Bak | A1-2,17 A2-2,67 A3-3,25 A4-4,00 B1-5,14 B2-6,33 B3-7,72 B4-9,46 C1-10,45 C2-12,85 C3-15,67 C4-19,27 D1-24,10 D2-29,64 D3-36,14 D4-41,92 |
| Koppling | - |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 2 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,90 |
| Vikt, kg | 4900 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2450 kg |
| Bakvikt, kg | 2450 kg |
| Total längd, millimeter | 4442 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2270 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2811 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 564 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 950 |
| Spårvidd bak, millimeter | - |
| Vändradie, millimeter | 4400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 505 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14,9 R 28 |
| Däck bak | 18,4 R 38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 10 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 63 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2 x 0,6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se kraftöverföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2010 |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |