Claas Ares 617 ATZ
Äldre traktorer
Ares 617 har en 6-cylindrig direktinsprutad "steg II" DPS motor med turbo. Ares 617 finns med 2 olika hytt alternativ ATZ-hytten monterad på 4-fjäderelement ATX-hytten med fastmontering (Ej i Sverige)


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Claas |
| Modell | Ares 617 ATZ |
| Pris | - |
| Priset avser år | 0 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 85 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 463 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 6,79 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 250 |
| Bränslepump | 12 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Ares 617 har en 6-cylindrig direktinsprutad "steg II" DPS motor med turbo. Ares 617 finns med 2 olika hytt alternativ ATZ-hytten monterad på 4-fjäderelement ATX-hytten med fastmontering (Ej i Sverige) |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 976 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 65,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 110 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 2 alt 4 st |
| Transmission | |
| Transmission | 24 x 24 |
| Växellåda namn | HEXASHIFT med REVERSHIFT fram och back |
| Växlar Fram | A1-1,78, A2-2,14, A3-2,51, A4-3,02, A5-3,55, A6-4,27 B1-4,81, B2-5,78, B3-6,79, B4-8,17, B5-9,60, B6-11,56 C1-9,99, C2-11,74, C3-13,78, C4-16,59, C5-19,51, C6-23,74 D1-20,35, D2-24,47, D3-28,72, D4-34,56, D5-40,65, D6-41,92 |
| Växlar Bak | A1-1,78, A2-2,14, A3-2,51, A4-3,02, A5-3,55, A6-4,27 B1-4,81, B2-5,78, B3-6,79, B4-8,17, B5-9,60, B6-11,56 C1-9,99, C2-11,74, C3-13,78, C4-16,59, C5-19,51, C6-23,74 D1-20,35, D2-24,47, D3-28,72, D4-34,56, D5-40,65, D6-41,92 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 73 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 1 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,01 |
| Vikt, kg | 5010 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2505 kg |
| Bakvikt, kg | 2505 kg |
| Total längd, millimeter | 4975 millimeter |
| Total bredd, millimeter | millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2975 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 820 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 947 |
| Spårvidd bak, millimeter | - |
| Vändradie, millimeter | 4800 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 400 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,80 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14,9 R 28 |
| Däck bak | 18,4 R 38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 17 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 63 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2 x 1,5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se kraftöverföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2005 |
| Sista försäljningsår | 2008 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |