Case IH MXM 190
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 0 ex. tom 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | MXM 190 |
| Pris | 740 000 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 168 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 864 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 112 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 398 |
| Bränslepump | 14 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 0 ex. tom 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 970 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 120 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 95,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 120 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Fullpowershift och kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Fullpowershift och kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 1.9-2.3-2.7-3.3-4.0-4.8-5.5-6.6-8.0-9.5-11.5-13.8-15.8-19.1-23.0-27.6-33.2-40.0 |
| Växlar Bak | 4.2-5.0-6.0-7.3-8.8-10.5 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 76 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,80 |
| Vikt, kg | 6800 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2800 kg |
| Bakvikt, kg | 4000 kg |
| Total längd, millimeter | 4970 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2012 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3160 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 975 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 552 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 530 |
| Vändradie, millimeter | 5380 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 470 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,38 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65x30 |
| Däck bak | 650/65x42 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 100 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 14 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2.15 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2002 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 26 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |