Case IH MX 285
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 0 ex. tom 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | MX 285 |
| Pris | 1 150 000 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 232 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 1 410 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 114 |
| Slagvolym | 8 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 000 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 135 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 605 |
| Bränslepump | 1 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 0 ex. tom 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 000 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 111,60 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 146 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 000 |
| Hydraulpump oljetryck | 202 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Fullpowershift med kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Fullpowershift med kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 3.4-3.8-4.4-5.1-5.8-6.7-7.8-9.0-10.3-11.8-13.6-15.6-19.4-22.3-25.7-29.5-33.8-38.8 |
| Växlar Bak | 4.8-5.5-11.2-12.9 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | - |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 75 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 9,16 |
| Vikt, kg | 9163 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3665 kg |
| Bakvikt, kg | 5498 kg |
| Total längd, millimeter | 5972 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2550 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3532 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 005 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 524 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 803 |
| Vändradie, millimeter | 4900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 400 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 600/65x28 |
| Däck bak | 710/70x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 21 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 172 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 13 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x3.3 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2002 |
| Sista försäljningsår | 2005 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 25 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |