Case IH MX 220
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | MX 220 |
| Pris | 1 079 000 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 179 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 800 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 1 110 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 114 |
| Slagvolym | 8 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 000 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 135 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 495 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 000 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 10,37 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 114 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 000 |
| Hydraulpump oljetryck | 206 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Full powershift, kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Full powershift, kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 3.2-3.6-4.2-4.8-5.5-6.3-7.3-8.4-9.7-11.1-12.8-14.6-18.3-20.9-24.1-27.7-31.8-36.4 |
| Växlar Bak | 4.5-5.2-10.6-12.1 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 8,96 |
| Vikt, kg | 8960 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3584 kg |
| Bakvikt, kg | 5376 kg |
| Total längd, millimeter | 5970 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2400 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3150 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 005 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 524 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 625 |
| Vändradie, millimeter | 4900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 400 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 600/65x28 |
| Däck bak | 710/70x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 21 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 172 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 16 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 172 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1999 |
| Sista försäljningsår | 2002 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 23 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |