Case IH Maxxum MX 170
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | Maxxum MX 170 |
| Pris | 613 800 |
| Priset avser år | 1999 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 130 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 730 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 102 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 347 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 877 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 83,20 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 121 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 206 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | 4-stegs Power Shift med elhydr fram-back |
| Växellåda namn | 4-stegs Power Shift med elhydr fram-back |
| Växlar Fram | 2.9-3.5-4.3-5.3-6.6-7.9-9.8-10.8-12.1-13.0-16.0-19.9-21.0-25.2-31.2-40.0 |
| Växlar Bak | 3.3-4.0-5.0-6.1-7.6-9.1-11.3-14.0-14.0-15.0-18.6-22.9 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,75 |
| Vikt, kg | 6750 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2900 kg |
| Bakvikt, kg | 3850 kg |
| Total längd, millimeter | 5233 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2300 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2990 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 850 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 530 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 530 |
| Vändradie, millimeter | 5420 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 400 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,42 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65x30 |
| Däck bak | 650/65x42 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 71 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 71 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1998 |
| Sista försäljningsår | 2000 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 21 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |