Case IH Maxxum MX 100 C
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | Maxxum MX 100 C |
| Pris | 415 000 |
| Priset avser år | 1999 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 75 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 403 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.25:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 196 |
| Bränslepump | 24 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 877 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 58,70 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 109 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 206 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | 4-stegs Power Shift |
| Växellåda namn | 4-stegs Power Shift |
| Växlar Fram | 2.8-3.4-4.2-5.2-6.5-7.8-9.7-10.7-12.0-12.9-15.9-20.8-25.0-31.0-38.4 |
| Växlar Bak | 3.3-3.9-4.9-6.1-7.5-9.0-11.2-12.3-13.9-14.9-18.4-23.0 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,75 |
| Vikt, kg | 4750 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1680 kg |
| Bakvikt, kg | 3070 kg |
| Total längd, millimeter | 4377 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2045 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2790 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 420 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 530 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 530 |
| Vändradie, millimeter | 4300 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 474 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,30 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x24 |
| Däck bak | 16.9x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 71 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 71 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1998 |
| Sista försäljningsår | 2000 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 17 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |