Case IH Maxxum 120 CVX EP
Äldre traktorer
4-cylindrig 4,5 liters motor med turbo och intercooler, Common Rail, 4 ventiler/cylinder, SCR avgasreningsteknik. MC = Multicontroller: Ä r utrustad med ett förarvänlighet armstödet med en manöverpanel och integrerad Multikontrollspak som ger föraren alla traktorns nyckelfunktioner i en spak. Medan instrumentpanelen är placerad i A-stolpen


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | Maxxum 120 CVX EP |
| Pris | 812 000 |
| Priset avser år | 2013 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 113 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 969 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 634 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16,5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 104 |
| Slagvolym | 4,50 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 175 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig 4,5 liters motor med turbo och intercooler, Common Rail, 4 ventiler/cylinder, SCR avgasreningsteknik. MC = Multicontroller: Ä r utrustad med ett förarvänlighet armstödet med en manöverpanel och integrerad Multikontrollspak som ger föraren alla traktorns nyckelfunktioner i en spak. Medan instrumentpanelen är placerad i A-stolpen |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 969 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 893 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II / III |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 78,64 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 113 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 4 st elektrisktmanövrerade Bosch med ställbart flöde |
| Transmission | |
| Transmission | Steglös Variabel transmission med kopplingsfri fram och back |
| Växellåda namn | CVX |
| Växlar Fram | 0,00 - 40,00 |
| Växlar Bak | - |
| Koppling | hydraliska våtaskivor |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 71 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 3 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,60 |
| Vikt, kg | 5600 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2400 kg |
| Bakvikt, kg | 3200 kg |
| Total längd, millimeter | 4307 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2205 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2925 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 402 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 530 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 530 |
| Vändradie, millimeter | 5200 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 480 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,20 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 340/85Rx28 |
| Däck bak | 460/85Rx38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | - |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | - |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2012 |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |