Case IH Magnum 280
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 1 ex tom. 0907 2008 ersattes den 8,26 liters (6TAA-8304) motorn av den större 9,0 liters (6TAA-9004) motorn


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | Magnum 280 |
| Pris | 1 259 000 |
| Priset avser år | 2007 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 205 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 1 395 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 114 |
| Slagvolym | 8,27 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 000 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 150 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 682 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 1 ex tom. 0907 2008 ersattes den 8,26 liters (6TAA-8304) motorn av den större 9,0 liters (6TAA-9004) motorn |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 800 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 102,03 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 130 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 000 |
| Hydraulpump oljetryck | 210 |
| Yttre hydrauluttag | 5 st |
| Transmission | |
| Transmission | Steglös Variotransmission med kopplingsfri fram/back. |
| Växellåda namn | Steglös Variotransmission med kopplingsfri fram/back. |
| Växlar Fram | 0,0-40,0 |
| Växlar Bak | 0,0-40,0 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 10,09 |
| Vikt, kg | 10090 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 4440 kg |
| Bakvikt, kg | 5650 kg |
| Total längd, millimeter | 5950 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2550 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3265 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 005 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 525 |
| Spårvidd bak, millimeter | 2 200 |
| Vändradie, millimeter | 4600 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 500 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,60 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 600/70R30 |
| Däck bak | 710/70R42 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 26 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 172 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 12 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 3,30 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2005 |
| Sista försäljningsår | 2011 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 19 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |