Case IH CS 78
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 51 ex. tom 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | CS 78 |
| Pris | 297 000 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 58 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 305 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 18.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 100 |
| Bränslepump | 3 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 51 ex. tom 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 500 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 130 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 49,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda |
| Växlar Fram | 2.1-2.6-3.8-4.6-5.6-6.9-6.9-8.4-9.1-11.1-12.3-14.9-18.4-22.4-29.6-36.1 |
| Växlar Bak | 2.1-3.7-5.6-6.8-9.0-12.1-18.1-29.2 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,95 |
| Vikt, kg | 3950 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1420 kg |
| Bakvikt, kg | 2530 kg |
| Total längd, millimeter | 4169 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2160 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2550 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 481 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 614 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 500 |
| Vändradie, millimeter | 4800 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 430 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,80 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x24 |
| Däck bak | 16.9x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 34 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.7 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 34 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2001 |
| Sista försäljningsår | 2002 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 12 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |