Case IH CS 150
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 1 ex. 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | CS 150 |
| Pris | 611 000 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 110 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 580 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | - |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 300 |
| Bränslepump | 3 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 1 ex. 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 608 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 600 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 99,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 115 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 205 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda, 4-stegs powershift och kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda, 4-stegs powershift och kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 2.7-3.2-3.8-4.6-4.8-5.8-6.9-8.3-7.7-9.2-11.1-13.3-11.6-13.9-16.7-20.0-16.0-19.2-23.0-27.6-21.9-26.2-31.4-37.7 |
| Växlar Bak | 2.9-3.4-3.9-4.7-5.1-6.2-7.1-8.5-8.3-9.9-11.3-13.6-12.4-14.9-17.1-20.5-17.1-20.5-23.5-28.2-23.4-28.0-32.2-38.5 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,42 |
| Vikt, kg | 5420 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2280 kg |
| Bakvikt, kg | 3140 kg |
| Total längd, millimeter | 4760 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2460 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2910 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 806 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 818 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 700 |
| Vändradie, millimeter | 5200 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 540 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,20 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/70x26 |
| Däck bak | 520/70x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 20 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 72 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2001 |
| Sista försäljningsår | 2002 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 25 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |