Case IH 5140 Maxxum
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | 5140 Maxxum |
| Pris | - |
| Priset avser år | 0 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 73 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 455 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 250 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 102 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 170 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 877 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 187 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 45,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 78,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 173 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | 4-stegs Power Shift låda m kopplingsoberoende fram back. Elhydr diffspärr |
| Växellåda namn | 4-stegs Power Shift låda m kopplingsoberoende fram back. Elhydr diffspärr |
| Växlar Fram | 2.0-2.4-3.0-3.7-4.6-5.6-6.9-7.6-8.6-9.2-11.4-14.2-15.5-18.8-23.2-28.8 |
| Växlar Bak | 2.4-2.9-3.6-4.5-5.5-6.7-8.2-9.0-10.2-11.2-13.6-16.8 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,02 |
| Vikt, kg | 5020 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1920 kg |
| Bakvikt, kg | 3100 kg |
| Total längd, millimeter | 4450 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2610 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2760 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 585 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 930 |
| Spårvidd bak, millimeter | 2 150 |
| Vändradie, millimeter | 4650 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 410 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,65 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.00x16 |
| Däck bak | 18.4x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 76 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.91 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1990 |
| Sista försäljningsår | 1994 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 21 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |