Case IH 5120 Maxxum
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | 5120 Maxxum |
| Pris | - |
| Priset avser år | 0 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 59 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 365 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 102 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 135 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 877 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 187 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 45,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 78,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 173 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | 4-stegs Power Shift låda m kopplingsoberoende fram back. Elhydr diffspärr |
| Växellåda namn | 4-stegs Power Shift låda m kopplingsoberoende fram back. Elhydr diffspärr |
| Växlar Fram | 2.0-2.5-3.1-3.8-4.7-5.7-7.0-7.7-8.7-9.4-11.6-14.4-15.7-19.0-23.5-29.2 |
| Växlar Bak | 2.4-2.9-3.6-4.5-5.6-6.8-8.4-9.2-10.4-11.1-13.8-17.1 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,70 |
| Vikt, kg | 4700 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1880 kg |
| Bakvikt, kg | 2820 kg |
| Total längd, millimeter | 4210 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2370 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2730 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 345 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 930 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 950 |
| Vändradie, millimeter | 4350 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 390 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,35 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.00x16 |
| Däck bak | 16.9x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 10 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 76 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.91 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1990 |
| Sista försäljningsår | 1994 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 18 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |