Case IH 495 (3 ton)
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. XL-hytt med vÀrme och defroster alt i LÄgnosutförande.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | 495 (3 ton) |
| Pris | 195 000 |
| Priset avser Är | 1993 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 34 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 180 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 182 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| KompressionsförhÄllande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 180 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 65 |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 112 |
| BrÀnslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. XL-hytt med vÀrme och defroster alt i LÄgnosutförande. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 936 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 16,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 54 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 180 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Syncro m hydr fram back, alt special synkroniserad v-lÄda alt Avant m hydr snabb-vxl. DiffspÀrr |
| VÀxellÄda namn | Syncro m hydr fram back, alt special synkroniserad v-lÄda alt Avant m hydr snabb-vxl. DiffspÀrr |
| VĂ€xlar Fram | 2.7-4.4-6.0-7.7-10.4-17.0-22.9-26.4 |
| VĂ€xlar Bak | 3.2-5.3-7.1-9.2 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | - |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,04 |
| Vikt, kg | 3040 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 1215 kg |
| Bakvikt, kg | 1825 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 3500 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1790 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2610 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 130 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 460 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 430 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 3750 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 390 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 3,75 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 11.2x24 |
| DĂ€ck bak | 13.6x36 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 7 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 36 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | 4 |
| OljemÀngd navredukt, Liter | 2x0.75 |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | - |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 1990 |
| Sista försÀljningsÄr | 1993 |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Röd |
| Kylsystem | 11 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |