Case IH 4494
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo Säkerhetshytt med värme och AC 4WD. Midjestyrd med lika stora hjul runt om


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | 4494 |
| Pris | - |
| Priset avser år | |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 130 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 760 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 650 |
| Kompressionsförhållande | 15.8:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 117 |
| Slagvolym | 8 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 105 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 484 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo Säkerhetshytt med värme och AC 4WD. Midjestyrd med lika stora hjul runt om |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 78,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 117 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 152 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek vxl-låda m 3-stegs Power Shift. Konstant 4-hjulsdrift |
| Växellåda namn | Mek vxl-låda m 3-stegs Power Shift. Konstant 4-hjulsdrift |
| Växlar Fram | 3.2-4.4-5.0-5.5-6.6-6.9-8.2-9.3-11.6-15.3-20.5-28.0 |
| Växlar Bak | 5.5-8.2-11.6-28.0 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 4 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 9 |
| Vikt, kg | 9000 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 5850 kg |
| Bakvikt, kg | 3150 kg |
| Total längd, millimeter | 5700 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2600 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3300 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 590 |
| Spårvidd fram, millimeter | 2 080 |
| Spårvidd bak, millimeter | 2 080 |
| Vändradie, millimeter | 4400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 520 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 20.8x38 |
| Däck bak | 20.8x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 22 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 58 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 18 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 4x10.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1986 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 45 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |