Case IH 3230
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case IH |
| Modell | 3230 |
| Pris | 247 000 |
| Priset avser år | 1994 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 39 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 220 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 65 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 112 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 140 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 24,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 54 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad vxl-låda m snabbväxel. Elhydr diffspärr |
| Växellåda namn | Synkroniserad vxl-låda m snabbväxel. Elhydr diffspärr |
| Växlar Fram | 2.4-2.8-3.8-4.6-5.1-6.2-6.6-7.9-8.9-10.8-14.4-17.5-19.5-23.6-25.2-30.0 |
| Växlar Bak | 2.8-3.4-4.5-5.5-6.1-7.4-7.9-9.5 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,20 |
| Vikt, kg | 3200 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1260 kg |
| Bakvikt, kg | 1940 kg |
| Total längd, millimeter | 3750 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1790 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2620 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 240 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 460 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 430 |
| Vändradie, millimeter | 3950 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 350 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,95 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 12.4x24 |
| Däck bak | 13.6x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 36 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 4 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.75 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1993 |
| Sista försäljningsår | 1998 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 14 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |