Case Case 4890
Veterantraktorer
6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Case hytt med övertrycksventilation och luftkonditionering. Tvåhjuls, fyrhjuls, crab eller kordinerad fyrhjulsstyrning. 4-hjulsdriven med lika stora hjul runt om. Lev i 7 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case |
| Modell | Case 4890 |
| Pris | 518 000 |
| Priset avser år | 1981 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 188 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 1 200 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 14.7:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 127 |
| Slagvolym | 11 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 568 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Case hytt med övertrycksventilation och luftkonditionering. Tvåhjuls, fyrhjuls, crab eller kordinerad fyrhjulsstyrning. 4-hjulsdriven med lika stora hjul runt om. Lev i 7 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 44 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | 57,83 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 117 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 15 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek hydr, PS låda m 4 växelomr och 3 kopplingsfria växlar i varje växelområde |
| Växellåda namn | Mek hydr, PS låda m 4 växelomr och 3 kopplingsfria växlar i varje växelområde |
| Växlar Fram | 3.2-4.4-5.0-5.5-6.6-6.9-8.2-9.3-11.6-15.3-20.5-28.0 |
| Växlar Bak | 5.5-8.2-11.6-28.0 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 10,80 |
| Vikt, kg | 10800 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 6480 kg |
| Bakvikt, kg | 4320 kg |
| Total längd, millimeter | 6020 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2430 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3330 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 790 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 870 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 870 |
| Vändradie, millimeter | 4770 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 457 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,77 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 20.8x34 |
| Däck bak | 20.8x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 27 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 49 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 20 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x9 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 49,20 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1981 |
| Sista försäljningsår | 1983 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit |
| Kylsystem | 42 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |