Case Case 2390
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld 4-takts dieselmotor med turbo. Hytt med värme och luftkonditionering, 2WD. Lev i ca 5 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case |
| Modell | Case 2390 |
| Pris | 205 535 |
| Priset avser år | 1981 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 119 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 660 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 15.75:1 |
| Cylindrar/volym, liter | - |
| Cylinderdiameter | 6 |
| Slagvolym | 8 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 322 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld 4-takts dieselmotor med turbo. Hytt med värme och luftkonditionering, 2WD. Lev i ca 5 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | - |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 100 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 59,84 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 103 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 100 |
| Hydraulpump oljetryck | 155 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Power Shiftlåda med 12 vxl fram och 3 bak, 4 vxl-omr med 3 kopplingsfria vxl i varje omr. |
| Växellåda namn | Power Shiftlåda med 12 vxl fram och 3 bak, 4 vxl-omr med 3 kopplingsfria vxl i varje omr. |
| Växlar Fram | 3.1-4.2-5.2-6.4-7.2-8.5-9.7-10.8-12.1-17.1-23-30 |
| Växlar Bak | - |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6 |
| Vikt, kg | 6000 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1800 kg |
| Bakvikt, kg | 4200 kg |
| Total längd, millimeter | 4650 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2500 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2950 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 640 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 524 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 524 |
| Vändradie, millimeter | 4298 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 410 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,30 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14Lx16/8 |
| Däck bak | 20.8x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 25 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 130 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 130 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1980 |
| Sista försäljningsår | 1982 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit-Röd |
| Kylsystem | 42 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |