Case Case 1294
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. 2 WD alt 4WD. Lev i 73 ex varav 20 st 2WD


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Case |
| Modell | Case 1294 |
| Pris | 127 000 |
| Priset avser år | 1985 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 42 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 223 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 250 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 94 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. 2 WD alt 4WD. Lev i 73 ex varav 20 st 2WD |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 800 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 17,80 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 26,80 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 14 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek synkroniserad växellåda med 12 växlar framåt och 4 bakåt |
| Växellåda namn | Mek synkroniserad växellåda med 12 växlar framåt och 4 bakåt |
| Växlar Fram | 1.7-2.8-3.3-4.2-4.8-5.5-7.0-8.4-9.5-12.1-13.9-24.0 |
| Växlar Bak | 2.7-5.5-6.9-13.8 |
| Koppling | 1 och 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,86 |
| Vikt, kg | 2858 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1021 kg |
| Bakvikt, kg | 1837 kg |
| Total längd, millimeter | 3630 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1920 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2510 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 110 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 320 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 420 |
| Vändradie, millimeter | 3410 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 360 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,41 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x16/6 |
| Däck bak | 16.9x30/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 29 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1984 |
| Sista försäljningsår | 1985 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit |
| Kylsystem | 14 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |