Bukh Jupiter
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld 4-takts dieselmotor, fabriksmonterad säkerhetshytt


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Bukh |
| Modell | Jupiter |
| Pris | 28 600 |
| Priset avser år | 1968 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 40 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 940 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 242 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 550 |
| Kompressionsförhållande | 19.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 080 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 100 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld 4-takts dieselmotor, fabriksmonterad säkerhetshytt |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 940 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 925 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | 23,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 32 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 080 |
| Hydraulpump oljetryck | 15 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek växellåda, differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek växellåda, differentialspärr |
| Växlar Fram | 1.6-2.7-4.4-5.8-7.4-9.7-15.7-26.4 |
| Växlar Bak | 2.8-4.7-7.6-12.7 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | - |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,98 |
| Vikt, kg | 2980 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1040 kg |
| Bakvikt, kg | 1940 kg |
| Total längd, millimeter | 3564 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1810 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2460 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 344 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 370 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 376 |
| Vändradie, millimeter | 3000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 460 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x18/6 |
| Däck bak | 13.6/12x38/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 22 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 23 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1967 |
| Sista försäljningsår | 1968 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Gul |
| Kylsystem | 25 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |