Bukh Juno
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld 4-takts dieselmotor, fabriksmont säkerhetshytt.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Bukh |
| Modell | Juno |
| Pris | 22 050 |
| Priset avser år | 1968 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 30 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 940 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 180 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 550 |
| Kompressionsförhållande | 19.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 140 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 70 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld 4-takts dieselmotor, fabriksmont säkerhetshytt. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | 19,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 32 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 140 |
| Hydraulpump oljetryck | 15 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek växellåda, differentialspärr |
| Växellåda namn | Mek växellåda, differentialspärr |
| Växlar Fram | 1.5-2.7-4.4-5.6-7.1-9.7-15.9-25.8 |
| Växlar Bak | 2.8-4.8-7.9-12.9 |
| Koppling | 2 och 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | - |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,25 |
| Vikt, kg | 2250 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 880 kg |
| Bakvikt, kg | 1370 kg |
| Total längd, millimeter | 3175 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1630 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2380 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 120 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 220 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 325 |
| Vändradie, millimeter | 2800 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 420 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 2,80 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 6.50x16/4 |
| Däck bak | 12.4/11x32/4 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 13 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 18 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1967 |
| Sista försäljningsår | 1968 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Gul |
| Kylsystem | 21 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |