Belarus MTZ-82
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor, hytt med värme och defroster, framskärmar, hitckrok, luftkompressor, fjädrande framaxel, MTZ-80 är 4WD.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Belarus |
| Modell | MTZ-82 |
| Pris | 66 800 |
| Priset avser år | 1979 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 55 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 280 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 110 |
| Slagvolym | 5 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 130 |
| Bränslepump | 22 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor, hytt med värme och defroster, framskärmar, hitckrok, luftkompressor, fjädrande framaxel, MTZ-80 är 4WD. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 2 160 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 2 070 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 070 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 160 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 24,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 45 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 16 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk, automatisk differentialspärr, automatisk differentialspärr på framaxeln |
| Växellåda namn | Mekanisk, automatisk differentialspärr, automatisk differentialspärr på framaxeln |
| Växlar Fram | 1.9-2.5-3.2-4.5-5.5-6.7-7.2-7.9-8.9-9.3-10.5-11.5-12.3-13.6-15.2-17.9-25.2 |
| Växlar Bak | 3.9-5.3-6.2-8.9 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 3 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,84 |
| Vikt, kg | 3840 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1268 kg |
| Bakvikt, kg | 2572 kg |
| Total längd, millimeter | 3930 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1970 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2550 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 450 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 400 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 450 |
| Vändradie, millimeter | 5500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 465 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 83/8x20/8 |
| Däck bak | 13.6-12x38/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 40 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 2 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2.31 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 22 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1976 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit-Röd |
| Kylsystem | 20 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |