facebooktwittermail d

Många vill plugga på Sparresäter

Trycket på naturbruksgymnasiet Sparresäters skogsbruksutbildning är så stort att skolan överväger att utöka antalet platser.

I dag har Sparresäter, beläget i Lerdala, 16 sökande via förstahandsval till lika många utbildningsplatser. Därtill kommer 37 andrahandsval, rapporterar Sveriges Radio Skaraborg.

För att kunna möta söktrycket funderar skolan på att utöka antalet platser. Men då måste förändringar göras.

- Ska man utöka måste man också ha bra lärare och instruktörer som kan axla det här. Det är ont om dem, säger biträdande rektor Torbjörn Pettersson till radion.

En förklaring till att Sparresäters utbildningar är så populära kan, enligt honom, vara att skogsbranschen är stabil och framtidsutsikterna goda.

- Det är bara att se hur det har varit under den sista lågkonjunkturen. Den industrin som tuffade på var skogsindustrin, säger han. ATL.nu