facebooktwittermail d

Lodjur skjutet i hönsgård i Sundsvall

Kammaråklagaren startar utredning för grovt jaktbrott sedan ett lodjur skjutits i en hönsgård i Sundsvall.

Arkivbild.
Arkivbild. FOTO: MOSTPHOTOS

I lördags kväll fick polisen in en anmälan om att ett lodjur skjutits innanför stängslet i en hönsgård i västra Sundsvall. Det rapporterar Sundsvalls Tidning. Någon gärningsman har inte kunnat gripas men polisen har beslagtagit lodjuret och upprättat en anmälan om grovt jaktbrott.

Ärendet ska nu utredas av kammaråklagare Lars Magnusson, som också är den som utreder jaktbrottsmisstankarna mot en industriledare i Västmanland.

Nödrätt

"Det är olagligt att skjuta lodjur. De är fridlysta, men i vissa fall kan man ha rätt att hävda nödrätten. Om djuret utgjort en fara för en person eller egendom. Jag vet inte om det har varit så i det här fallet. Om det inte varit så och skjutningen varit uppsåtlig talar det för att gärningsmannen får ett fängelsestraff", säger han till Sundsvalls Tidning.