d

Linfrö i fodret gav nyttigare mjölk

Vid fem skånska mjölkgårdar har sojamjölet och palmoljan i fodret under en tid ersatts med linfrön. Resultatet blev nyttigare mjölk och lägre utsläpp av metan, enligt Skånemejerier.

I stället för sojan och palmoljan fick korna på försöksgårdarna mer närproducerat foder samt ett tillskott på cirka 0,7 kilo krossat linfrö per ko och dag. En omedelbar effekt var en ökning av halten alfalinolensyra i mjölken, en nyttig omega 3-fettsyra. På två veckor ökade halterna till samma nivå som i ekologisk mjölk, skriver Skånemejerier i ett pressmeddelande.

Den andra positiva effekten av linfrödieten var att kornas matsmältning förbättrades. Utifrån teoretiska beräkningar minskade metanutsläppen från försöksgårdarna med upp till 5,4 procent.

Längre studie

Skånemejerier kommer efter de inledande positiva resultaten att bekosta en längre studie av soja- och palmfritt foder med tillskott av linfrö. Denna studie kommer att genomföras under 100 dagar på Ingemar Perssons mjölkgård i skånska Vollsjö. Denna gång ska man främst ta reda på vilka hälsoeffekter det kan få på korna att utfodras med linfrö, bland annat om de har lättare att bli dräktiga.

– Vi har också möjlighet att nu följa förändringar i mjölkens sammansättning under längre tid, säger Lena Nyberg, forskningschef på Skånemejerier, i en kommentar.

Svenskt linfrö

Ingemar Persson ger sedan tidigare sina kor ett foder som är fritt från sojamjöl och palmolja. Däremot har han inte tidigare gett dem linfrötillskott.

Fodret i studien har tagits fram av Lantmännen. Linfröet kommer från svenska odlare.

Vad tycker du om artikeln

Logga in för att reagera på artikeln

Var med i diskussionen

Dela med dig av dina tankar och diskutera med andra läsare.

Kommentarer

Genom att kommentera godkänner du våra communityregler.


Företagande