d
Företagande23 februari 2016Kommentera

Ja till Arla-styrelsens förslag

Arlas representantskap gick på styrelsens linje och fastställde efterlikviden till en eurocent per kilo mjölk. Förslag på högre efterlikvid väcktes av svenska och danska ombud, men föll i omröstningarna.

– Styrelsens förslag vann med rätt bred marginal, de fick 70-80 procent av rösterna, säger Arla Foods styrelseordförande Åke Hantoft till ATL.

Det är tuffa tider för mjölkbönderna i alla länder och det avspeglades på representantskapsmötet i Halmstad.

– Situationen ute på de enskilda gårdarna lyftes av representanter från alla länder.

Det är inte mycket som skiljer mellan länderna, säger Åke Hantoft.

Nio öre per kilo levererad mjölk

Under första dagens möte behandlades årsredovisningen och det fattades beslut om hur resultatet skulle fördelas mellan efterlikvid till ägarna och konsolidering av Arla Foods egen balansräkning.

Styrelsens förslag var, i svensk valuta, nio öre per kilo levererad mjölk till efterlikvid, 3,8 öre per kilo mjölk till individuell konsolidering samt 7,6 öre per kilo mjölk i kollektiv konsolidering.

Intensiv debatt

Debatten blev lång och intensiv med många frågor och förslag, men till slut segrade ändå styrelsens förslag. Åke Hantoft förstår argumenten för att en större del av överskottet skulle delas ut till ägarna i en extremt besvärlig situation.

– Men när vi analyserar riskerna som en högre efterlikvid skulle medföra, så kostar det Arlas ägare mer än vad det ger, eftersom det skulle öka räntorna på våra lån och därmed belasta mjölkpriset, säger Arlaordföranden.

Var debatten tuffare i år än vad den brukar vara?

– Nej, det tycker jag inte. Det tillhör demokratin att vända och vrida på frågorna innan man går till beslut.

En grupp på 86 svenska Arlamedlemmar var närvarande under dagens representantskapsmöte.

– Det brukar alltid vara några medlemmar som är med, men det var fler än vanligt i år. Det är också en del av demokratin, det står i stadgan att mötet är öppet för alla medlemmar.

"Svårt att genomföra på ett rättvist sätt"

De 86 medlemmarna hade ingen rätt att yttra sig, men utnyttjade möjligheten att prata med styrelse och ombud i pauserna. Att få Arla att gå före med frivillig produktionsbegränsning hade, enligt Sveriges Mjölkbönders ordförande Stefan Gård, högsta prioritet bland 86-gruppens förslag.

– Förslaget var uppe till debatt, men styrelsen är ense om att det är väldigt svårt att genomföra på ett rättvist sätt så att alla medlemmar behandlas lika, kommenterade Åke Hantoft.

 

RELATERAT: Arlamedlemmarnas krav till Arlachefen –– Arla vlll skärpa regler vid splitleverans

Vad tycker du om artikeln

Logga in för att reagera på artikeln

Var med i diskussionen

Dela med dig av dina tankar och diskutera med andra läsare.

Kommentarer

Genom att kommentera godkänner du våra communityregler.


Företagande