Att en hög konsumtion av rött kött kan orsaka cancer är i sig inget nytt men att WHO nu går ut och klassar framför allt varor inom charkuteri som cancerframkallande, förvånar många.
Branschorganisationen Svenskt kött arbetar med ursprungsmärkning och spridning av kunskap kring det svenska köttet. Att det nu kommer en varning från WHO tar organisationens vd Maria Forshufvud med ro.- När vi tittar på rapporten ser vi att den är en sammanställning av tidigare rapporter från 2007 och 2011 och egentligen inga nya rön. Vi arbetar utifrån Livsmedelsverkets kostråd och det viktigaste är att äta en varierad kost. Om du äter mycket kött, se till att äta grönsaker också. Vi arbetar utifrån devisen mindre, men bättre.Enligt toxikolog Rickard Bjerselius på Livsmedelsverket är det inte klart vad som gör att WHO nu listar charkuteriprodukter som cancerframkallande tillsammans med till exempel arsenik och cigarettrök."Kött har en plats i balanserad kost"
Under måndagen kommer larm från Världshälsoorganisationen WHO om att kött är cancerframkallande. På branschorganisationen Svenskt Kött följer man utvecklingen men efterlyser samtidigt mer forskning. "Jag har all respekt för de rapporter som kommit men det jag saknar är att man inte söker ny kunskap", menar Maria Forshufvud, vd på Svenskt Kött.