Enligt uppgifter finns det behov av 350 000 bostäder och många av de hus som förstördes i jordbävningen och tsunamin var byggda i trä.
Enligt länsstyrelsens uppgifter finns det en inhemsk produktionskapacitet på cirka 5 000 bostäder, skriver de i ett pressmeddelande.
Länsstyrelsens kontakter i Tokyo söker leverantörer av hus i färdiga moduler som snabbt kan ge skydd.
- Det här är en väldigt angelägen fråga och jätteutmaning för våra trähusleverantörer, säger Chris Heister, landshövding i Västerbotten i en kommentar.
Flera leverantörer i området har tidigare erfarenhet av leverans av trähuskomponenter till Japan och Asien. ATL.nu
Japan vill ha svenska trähus
Vilka möjligheter har norra Sverige att leverera enkla trähus till Japan? Den frågan har länsstyrelsen i Västerbotten fått från en Tokyo-kontakt.