d

Gamla traktorer blev hans liv

Det började med en ärvd traktor 1980. Till sist var det ett helt museum. Men nu slår Börje Fahlström igen butiken och säljer ut sina maskiner.

Det var en Deering Harvester 1020 från 1938 som Börje Fahlström ärvde efter sin fasters man. Han hade många gånger åkt på traktorns skärm när han var liten.

– "Den där skrothögen är väl inget att ha", sa faster. "Jo, men den vill jag ha, för det är ett minne av honom" sa jag, berättar Börje Fahlström.

Museum i Viby

– Sedan har jag samlat på mig så jag hade 30 traktorer, plus jordfräsar, stationära motorer, verktyg, bindare, ja det fanns allt, säger han.

Museet ligger i Viby i Närke, mellan Laxå och Hallsberg. Gårdens mark är utarrenderad men den gamla lagården och stallet har fått hysa maskinerna. Museet har varit välkänt bland entusiaster och haft uppåt 600 besökare per år som fikat hembakta bullar och kollat in klenoderna.

– Du förstår, när gamla gubbar kommer till mig och berättar historier om att de suttit på en sådan traktor från 1925, som var den äldsta jag hade med järnhjul och allt, det är fantastiskt, säger Bengt Fahlström.

De flest traktorerna har gått på gårdar i Närke. En Volvo T31:a fick han i 40-års present av sina arbetskamrater på Volvo i Hallsberg för snart 25 år sedan.

– Den sågade de loss i skogen. Träden hade vuxit rakt genom. Så den trädstammen sparade jag när jag monterade bort den. Sedan blästrade jag hela traktorn och den blev sedan i nyskick.

Gör allt själv

Han har gjort allt själv. Plockat isär, blästrat, målat och fixat motorer.

– De flest är körbara. Det har varit målet.

Nu flyttar hans döttrar med familjer in på gården och alla maskiner ska säljas. Av de 30 traktorerna är ungefär hälften kvar, varav några guldklimpar.

– Jag har bland annat en Fordson -38 som är lackad och färdig, med järnhjul. Den är väldigt fin.

Hur känns det att sälja allt?

– Det är klart att det känns, men det är roligt att se barnen ta över gården.

Vad ska du göra med all fritid nu när du blir pensionär?

– Nu har jag skaffat mig båt och ska ut på Vättern. Det blir mycket fiske. Sedan ska frugan och jag åka Hurtigrutten. Och sedan ska jag köpa mig en fin bil. En Cheva -56 är väl drömmen.

Blir det också ett renoveringsobjekt?

– Nej, nej! Inte en skruv. Jag har skruvat färdigt.