Tre skånska firmor som hyr ut arbetsmaskiner fick för drygt ett år sedan besök av männen, skriver Byggnadsarbetaren.
Fyra åtalade för grävmaskinssmuggling
Fyra personer är åtalade för grovt bedrägeri. De är misstänkta för att försökt smuggla ut hyrda arbetsmaskiner till Rumänien.
De hyrde sammanlagt sex olika maskiner, bland annat grävare från Doosan och Kubota samt en hjullastare från Cat. Sammanlagt handlar det om värden för miljoner kronor. De var beställda till en ort i sydvästra Skåne. Dit hade männen också beställt två lastbilar som skulle transportera maskinerna till Rumänien.
En person som såg lastningen blev misstänksam och kontaktade polisen som kom till platsen. De upptäckte att chassinummer och andra identifikationsmärkningar slipats bort. Polisen hittade också kvitton på transporten till Rumänien.
Nu har de fyra männen åtalats för grovt bedrägeri vid tingsrätten i Lund.
Alla maskiner och redskap som männen hyrt har återlämnats till uthyrningsfirmorna.