facebooktwittermail d

BM-klassiker under klubban

Ett 20-tal klassiska modeller är till salu då traktormuseet i Skruv nu ska avvecklas.

Sveriges äldsta T36? BM-klassikern från 1952 har tillverkningsnummer 5 i alla fall. Dieselmotorn var på 43 nästan outslitliga hästkrafter. FOTO: BILWEB AUCTIONS

Boijne Håkansson köpte sin första traktor, en BM 10, redan i unga år. Men det var inte förrän i början av 1990-talet som samlandet tog fart, berättar hans son Henrik Håkansson för ATL.

– 2002 öppnade han muséet så att folk kunde komma på helgerna och titta.

I ATL:s filmarkiv finns en rad olika veteraner samlade, och nu finns även allt material samlat under vinjetten Veteranmaskiner.

Tillsammans med sin pappa har Henrik Håkansson skruvat traktor och rest runt och letat reservdelar.

– Det skulle vara original. In i minsta detalj. Så det har blivit en hel del letande på marknader och prat med folk som haft gamla traktorer.

Men i höstas gick hans pappa bort.

– När vi höll på tillsammans var det roligt. Men det är något helt annat nu. Så jag har bestämt mig för att göra mig av med samlingen.

I veckan auktioneras den ut på nätet. Bland de många pärlorna finns en BM T36 med tillverkningsnummer 5.

– Kanske är det den äldsta som finns kvar nu.

BM 10:an blev Volvos sista traktormodell med tändkulemotor. Traktorn tillverkades mellan 1946 och 1953 i totalt 6 400 exemplar. Sista året var riktpriset 8 690 kronor. FOTO: BILWEB AUCTIONS

De flesta traktorerna är rejält uppfixade. Ett av undantagen är den BM 10 som är i ”trevligt orginalskick”. Men med ett nytt batteri och en rejäl blåslampa, då den har tändkulemotor, tror auktionsfirman att den ska gå igång.

Volvo tillverkade 13 000 ex av BM 600 mellan 1967 och 1970. Den 3-cylindriga dieselmotorn gav 62 hästkrafter. FOTO: BILWEB AUCTIONS

En av de nyare traktorerna på museet var denna BM 600 från 1968. Med några nya bränsleledningar och ett nytt batteri ska den gå utan några problem, enligt prospektet. En helt orenoverad hytt medföljer också.

Det var BM som gällde för traktorsamlaren Boijne Håkansson. Och därför finns det förstås två Victor-traktorer med på auktionen. En mörkgrön från 1956 och en röd från 1962. Modellen var en av 1950-talets mest populära traktorer, inte minst tack vare dess erkänt goda segdragningsförmåga. Mellan 1955–1962 tillverkades 15 905 stycken.

BM Victor från 1956 med rätta färger och dekaler. FOTO: BILWEB AUCTIONS

En av pappa Boijnes ögonstenar kommer dock inte att auktioneras ut.

– En PV 1952, duvblå och med takgök. Den behåller jag, säger Henrik Håkansson och fortsätter:

– Men traktorerna får gå.

Hur mycket han kommer att få för traktorerna, som har utgångspriser från 15 000 till 70 000 kronor, vill han inte gissa.

– Jag har verkligen ingen aning.

BM Victor från 1962. Saknar batteri och lyftarmar men helt i orginalutförande. FOTO: BILWEB AUCTIONS