Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Nya ägare till lantbruksfastighet i Västra Götaland
Nya ägare till villa på adressen Fjället Djupedalen i Skövde. Nu är det klart vem som köpt lantbruksfastigheten på Fjället Djupedalen i Skövde av Birgit Margareta Ingeborg Gustafsson. Nya ägare är Marie Helene Nilsson och Mats Roger Simson, båda 58 år. Priset blev 4 400 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i november 2025. Huset har en boyta på 155 kvadratmeter. Fastigheten omfattar också 2 hektar betesmark, två ekonomibyggnader på 390 kvadratmeter och 9 hektar åkermark. För bara några månader sedan såldes ett hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Fjällakvarnsvägen 14. Där landade priset på 3 675 000 kronor för det 131 kvadratmeter stora huset. De senaste tolv månaderna har det sålts tre hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Åkleby Ulvåsen 4, som gick för 4 000 000 kronor.
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Total Areal
Jordbruksmark
Byggnader
Beskaffenhet: Normal