
Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Nya ägare till lantbruksfastighet i Jönköping
Villa på adressen Ivarsbygget 2 i Lammhult har fått nya ägare.
Nu är det klart vem som köpt lantbruksfastigheten på Ivarsbygget 2 i Lammhult av Maj Lis och Tommy Flood. Nya ägare är Pirmin och Sara Haas från Gontenschwil, Schweiz. Priset blev 4 900 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i februari 2021. Huset har en boyta på 163 kvadratmeter.
Fastigheten omfattar också 2 hektar åkermark, 1 hektar betesmark, två ekonomibyggnader på 179 kvadratmeter och 22 hektar skogsmark.
I somras såldes en tomt bara några hundra meter bort, på Ivarsbygget 5. Priset för den blev 5 000 kronor.
Total Areal
Jordbruksmark
Dränering: Tillfredställande dränerad eller självdränerad
Skog
Byggnader
Beskaffenhet: Bättre