
Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Nya ägare till gård i Kalmar
Det är Alvara 1:7 i Borgholms kommun som har fått nya ägare.
Caroline och Johan Isberg, 37 och 40 år, från Färjestaden är nya ägare till fastigheten Alvara 1:7 i Borgholms kommun. Gården omfattar ett hus med boyta på 50 kvadratmeter, en åkermark på 2 hektar och betesmarker på 5 hektar. Dessutom står två ekonomibyggnader på totalt 300 kvadratmeter på fastigheten. Säljare är Estatery Fastighetsförvaltning AB. Affären blev klar i september 2020 och köpesumman blev 1 000 000 kronor.
Alldeles i närheten såldes så sent som för tre månader sedan en fastighet, på Östra Alvaragatan 71. Där landade priset på 595 000 kronor.
Total Areal
Jordbruksmark
Dränering: Tillfredställande dränerad eller självdränerad
Byggnader
Beskaffenhet: Bättre