
Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Ny ägare till lantbruksfastighet i Västra Götaland
Det är Kårud 7 i Bäckefors som har fått ny ägare.
Nu är det klart vem som köpt lantbruksfastigheten på adressen Kårud 7 i Bäckefors av Bengt Gunnar Samuel Forslund och Gunvor Margareta Forslund. Ny ägare är Linus Steve Joakim Gustavsson, 31. Priset blev 1 800 000 kronor och den nya ägaren tog över huset i augusti 2022. Huset har en boyta på 57 kvadratmeter.
Fastigheten omfattar också 1 hektar betesmark, 5 hektar åkermark och en ekonomibyggnad på 197 kvadratmeter.
För fem månader sedan såldes ett hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Kårud Nyfors Bruk. Där landade priset på 3 600 000 kronor för det 187 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts ett hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Kårud Nyfors Bruk, som gick för 3 600 000 kronor.
Under samma period har det sålts 9 bostäder i postorten Bäckefors. Priset per kvadratmeter är 9 547 kronor.
Priserna på bostäder i Bengtsfors kommun i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Mäklarstatistik.se.
För länet har priserna sjunkit med 1,2 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är i princip oförändrade priser i Bengtsfors kommun och 1 procents ökning i länet.
I snitt måste du betala 18 481 kronor per kvadratmeter i Bengtsfors kommun, mot 34 313 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Bäckefors senaste tolv månaderna:
1. Kårud Nyfors Bruk. Pris: 3 600 000 kronor.
2. Brene 8. Pris: 1 650 000 kronor.
3. Granstigen 4. Pris: 1 370 000 kronor.
4. Balders Väg 3. Pris: 1 000 000 kronor.
5. Vången Kvarnekas 5. Pris: 850 000 kronor.
Total Areal
Jordbruksmark
Otillfredsställande dränerad